تاریخ انتشار:  ۱۴۰۲/۰۷/۰۸  -   تعداد بازدید:  73


نقش کلیدی ویتامین D در مقابله با بیماری ها را جدی بگیرید
متاسفانه امروزه اکثر افراد به کمبود ویتامین D دچار هستند.اغلب مردم نقش ویتامین D را تنها با استحکام استخوان ها مرتبط می دانند،این در حالی است که این ویتامین در پیشگیری و حفاظت بدن در برابر بیماری هایی همچون دیابت سرطان اترواسکلروز بیماری های قلبی و افسردگی نقش مهمی ایفا می کند.تحقیقات نشان می دهد در 20 سال اخیر کمبود ویتامین D شیوع مصرف سیگار و قلیان یکی از مهم ترین عوامل در ابتلا به ام اس هستند.
چقدر ویتامین D نیاز داریم ؟
یکی از توصیه های متخصصان تغذیه مصرف ویتامین D در شروع روز و هنگام صرف صبحانه با خوردن شیر و اب پرتقال است.افرادی که در وضعیت عادی و سالم قرار دارند 600تا هزار واحد در روز و در مجموع 5000 واحد در ماه باید ویتامین D مصرف کنند میزان ویتامین های D موجود در برخی کلسیم ها چیزی حدود 200 واحد است که بسیار کم است و فرد حتما باید به صورت مستقل ویتامین D را به اندازه 5000واحد در ماه مذکور مصرف کند.

زمان آغاز مصرف ویتامین D در کودکان
با توجه این که ویتامین موجود در شیر مادر کم است و پاسخگوی نیاز بدن نوزاد نیست از زمان مذکور باید روزانه 400 واحد قطره ویتامین D به بچه خورانده شود.
کمبود کلسیم و ویتامین D در کودکی باعث نرمی استخوان و در بزرگسالی باعث پوکی استخوان میشود این ویتامین روزانه باید تامین شود.

دشمنی با سلول های بدن
بیماری ام اس نقش مهمی با وضعیت ایمنی بدن دارد. بنابراین باید مراقب حضور میکروب ها و ویروس ها که علیه ایمنی بدن کار می کنند باشیم.با تائید فرهنگ غلط مصرف داروهای انتی بیوتیک و رها کردن مصرف انتی بیوتیک توسط بیمار قبل از بهبود کامل متخصصان می گویند وقتی عفونتی درمان نشود و در بدن پایدار بماند سیستم ایمنی بدن همیشه در حالت فعالیت باقی می ماند و باعث فعالیت سلول های بدن علیه خود می شود.

استرس را جدی بگیرید
یکی از عوامل موثر در بروز ام اس را بی خوابی های مکرر_استرس_افسردگی و غیره است .این عوامل مشکلات مبتلایان را تشدید می کند. بنابراین اقدامات درمانی افراد مبتلا به ام اس تنها به مصرف دارو محدود نمیشود و افراد حتما باید شیوه های مدیریت استرس و اضطراب را نیز به کار گیرند.