جنگ بر سر 800 میلیون سرنگ!!   


   
هلال‌‌احمر و وزارت بهداشت محصولات هم را زیر سوال بردند
جنگ بر سر 800 میلیون سرنگ


جنگ لفظی میان مسئولان هلال احمر و وزارت بهداشت بر سر استاندارد سرنگ‌های داخلی و وارداتی باعث شده تا افکار عمومی با سوال مهمی مواجه شود که بالاخره 800 میلیون سرنگ‌ مورد استفاده در کشور بهداشتی و ایمن هست یا نه؟

به گزارش نامه، کارخانه سهای هلال احمر 500 میلیون سرنگ در کشور تولید می‌کند و از دست 300 میلیون سرنگ دیگری که به کشور وارد می‌شود شاکی است و می‌گوید این سرنگ‌ها غیراستاندارد است و وزارت بهداشت هم این ادعا را رد کرده و سرنگ‌های تولید داخل را زنگ‌زده می‌داند. این است که به ناگهان دعوای هلال احمر و وزارت بهداشت کیفیت تمام سرنگ‌های مصرفی کشور را نشانه رفته است.

مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال احمر می‌گوید: نمونه‌هایی از سرنگ چینی را از بازار گرفته‌ایم و با مطالعه در آزمایشگاه به این نتیجه رسیدیم که این سرنگ‌ها استریل نشده است در حالی که روی آن نوشته «استریل شده». شکستن زود هنگام سوزن، حساسیت‌های پوستی پس از تزریق و... از عوارض این سوزن است. این‌ها همان سرنگ‌هایی هستند که هلال‌احمر می‌گوید با قیمت‌ خیلی پایین‌تر از قیمت کارخانه‌های داخلی وارد می‌شود.


اما جالب اینجاست که محمدعلیزاده بلافاصله می‌گوید: وزارت بهداشت با وجود تولید سرنگ‌های مرغوب در کشور، بی‌رویه مجوز واردات این کالا را صادر می‌کند. 18 کارخانه در کشور سرنگ تولید می‌کنند ولی وزارت بهداشت همچنان مجوز واردات این محصول را می‌دهد. 

وزارت بهداشت:سرنگ‌های هلال‌احمر زنگ‌زده است
رییس اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو این گفته را «کذب محض» دانست. به گفته مهندس شاهمرادی شخصی که چنین اظهاراتی را اعلام کرده است، بایستی مدارک ارائه دهد، در غیر این صورت از وی شکایت می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه سرنگ‌هایی که وزارت بهداشت ایران مجوز واردات برای آن صادر می‌کند، تمام تایید‌یه‌های لازم را دارند و حائز گواهی استاندارد از کشور مبدا هستند، اظهار کرد: علاوه بر این گمرک و موسسه استاندارد هم بررسی‌های لازم را بر روی سرنگ‌ها انجام می‌دهند، زیرا اینها استاندارد اجباری دارند.

در مقابل این ادعا، هلال احمر و کارخانه سها نیز با اتهاماتی همچون سرنگ‌های آلوده به مو و زنگ‌زده شرکت مواجه شد.

در همین حال، مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر گفت که سخنان مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌ایران برای حمایت از تولید ملی عنوان شده است، گفته است: سرنگ‌های تولید شده توسط شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌ایران دارای استانداردهای روز و بسیار شناخته شده و معتبر است.

اما ظاهر رستمی بر نکته‌ای هم تاکید می‌کند و می‌گوید: هنگامی که این میزان سرنگ در کشور تولید می‌شود که با استانداردهای جهانی نیز مطابقت دارد، چه نیازی است که سرنگ‌های چینی وارد کشور شود در حالی که کشور ما بی‌نیاز از هرگونه واردات در این زمینه است.

به گفته رستمی هیچ فرد نمی‌تواند منکر ورود و وجود سرنگ‌های چینی و پاسخ به این سوال که چه فردی مجوز ورود این سرنگ‌ها را به کشور داده است، بر عهده او نیست.
مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر درباره ادعاهای مطرح شده در مورد آلوده‌بودن سرنگ‌های چینی وارد شده به کشور گفت: در این مورد احتمالا اشتباهی صورت گرفته و ما نیز مدارک و مستندات مربوطه برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین اشتباه‌هایی به وزارت بهداشت ارائه می‌کنیم.

تشکیک بر سر ایمن بودن سرنگ‌های مصرفی در ایران پیش از این هم مطرح شده بود و نهادهای بهداشتی در کشور نسبت به ورود سرنگ‌های مصرف شده از کشورهای همسایه هشدار دادند. سرنگ هایی که در گویی در بسته های به ظاهر استریل شده می‌انداختند و به کشور وارد می‌کرد. اما این مشکل همان موقع‌ها هم قابل رفع بود. چون می‌گفتند که از داروخانه‌ها خرید کنید تا مطمئن باشید.

حالا افکار عمومی با اظهارنظرهایی مواجه شده‌اند که تمامی سرنگ‌های حال حاضر داروخانه‌ها یا چینی و استریل نشده می‌داند و یا اینکه می‌گوید زنگ زده است.
 


تاریخ خبر : 26/12/1391 تعداد بازدید : 587  چاپ

ابزار هدایت به بالای صفحه