جنسینگ چیست؟   


   
جنسينگ، مكمل گياهي شناخته شده اي است كه امروزه به دلايل متعددي در سطح جهان از آن استفاده مي شود. براي مثال عنوان مي شود كه اين گياه در كاهش قند خون در افراد ديابتي، كاهش فرآيند پيري، جلوگيري از پيشرفت سرطان سينه و افزايش مقاومت سيستم ايمني موثر است.
فرزاد برهمندپور، کارشناس تغذيه و رژيم درماني در زمينه اين مکمل غذايي وگياهي به شفقنا (پايگاه بين المللي همكاري هاي خبري شيعه) مي گويد: مطالعات علمي در مورد اين گياه از 30 سال پيش در بسياري از كشورها شروع شده است. در اين مطالعات مشخص شده كه گياه جنسينگ توانايي كمك به بدن در مقابله با استرس ها و هيجان هاي روحي را دارد و احساس خستگي را بهبود مي دهد. در واقع مكمل جنسينگ را از ريشه گياهي موسوم به همين نام مي گيرند و حتي از ريشه خشك شده آن به عنوان يك محرك در بعضي از نوشيدني ها استفاده مي نمايند. اين مكمل به دو رنگ سفيد و قرمز يافت مي شود كه رنگ سفيد از خشك كردن ريشه گياه جنسينگ و رنگ قرمز از حرارت دادن ريشه آن توليد مي شود. براي اين كه ريشه گياه جنسينگ آماده استفاده شود به زماني بين 5 تا 7 سال نياز است. اما گياه جنسينگ در گونه هاي متفاوت و با نام هاي مختلف در سرتاسر دنيا به دلايل مختلف استفاده مي شود. از گونه هاي اين گياه مي توان به جنسينگ هندي اشاره کرد که مطالعات محلي در کشور هند اين ادعا را دارند که مصرف اين گياه باعث افزايش رشد کودکان و کنترل کلسترول در بزرگسالان مي شود. نوع ديگر از گياه جنسينگ، جنسينگ سيبري است که قرن ها مردم روسيه اعتقاد داشتند که اين گياه مي تواند باعث اثرات مفيدي بر سيستم ايمني بدن شود و باعث کاهش خستگي بدن، کاهش استرس و بالارفتن مقاومت بدن در مقابل بيماري ها شود. به همين منظور ورزشکاران روسي به کرات از اين گياه به عنوان يک مکمل براي کاهش بروز خستگي هاي بدني خود در طي دوران ورزشي خود استفاده مي کردند.
نوع سوم از جنسينگ، جنسينگ کره اي است. در مورد اين نوع جنسينگ، اعتقاد بر آن است که مي تواند اثرات مفيدي بر روي سيستم عصبي مرکزي داشته و باعث بهبود عملکرد سيستم عصبي در سالمندان شود.
نهايتا جنسينگ آمريکايي هم نوع چهارم گياه جنسينگ است که از صدها سال پيش سرخپوستان آمريکايي از اين نوع گياه براي درمان سرماخوردگي و گلو درد استفاده مي کردند. در واقع امروزه از جنسينگ آمريکايي به عنوان يک گياه تقويت کننده بدن و آرامش دهنده قلب و عروق نام مي برند.
در مجموع، نحوه و ميزان مصرف توصيه شده اين گياه وابسته به نوع  آن متفاوت است. به علاوه اين که مصرف اين مكمل در صورتي ايمن خواهد بود كه طبق دوزهاي استاندارد و زير نظر پزشك و با توصيه او مصرف شود، چراكه مصارف نادرست آن باعث سردرد، افزايش فشار خون، اسهال، درد سينه يا بروز خونريزي هاي شديد قاعدگي در خانم ها مي شود.


تاریخ خبر : 28/11/1391 تعداد بازدید : 834  چاپ

ابزار هدایت به بالای صفحه