هشدار به مصرف کنندگان لنز چشمی   


   
هشدار به مصرف کنندگان لنز
 
خانم آليسون برگمن - رودريگز (Alison Bregman-Rodriguez)، به قدري در چشم راست خود احساس ناراحتي ميکرد که آنرا به صاعقه زدگي تشبيه ميکرد، او مي گفت که انگار پوسته روي چشمش کشيده ميشود. او مدت يک ماه قدر به کار، رانندگي يا تماشاي تلويزيون نبود.
اين مددکار اجتماعي ?? ساله ميگويد : "در تمام عمرم آنقدر درد نکشيده بودم"
مشکل خانم برگمن پس از مراجعه به چند پزشک مختلف، آلودگي به "قارچ چشم" تشخيص داده شد، که وضعيتي بسيار خطرناک بوده و درمان آن بسيار مشکل است و ميتواند به کوري منجر شود. عده اي از پزشکان با تعدادي از موارد مشابه برخورد کرده اند که همه از لنز استفاده ميکردند.
خانم برگمن و ?? بيمار ديگر در انستيتوي چشم بسکوم پالمر (Bascom Palmer) دانشگاه ميامي تحت درمان قرارگرفتند. ?? نفر از اين عده بيماراني بودند که از لنز داخل چشم استفاده ميکردند و تحقيقات نشان داده است که بروز اين مشکل رو به افزايش است و موارد مشابه از طرف مسئولين بهداشت سنگاپور، مالزي و هنگ کنگ هم گزارش شده است. اين تحقيقات نشان ميدهد که چنين قارچي در گذشته بسيار کمتر ديده شده است.
چرا حالا؟
اين قارچ که فوزاريوم (fusarium) نام دارد معمولا در محصولات گياهي و خاک مناطق حاره و نيمه حاره يافت ميشود. بيمار آلوده به اين قارچ در صورت عدم استفاده از قطره هاي دارويي در طي دو تا سه ماه درمان، ممکن است به زخم قرنيه دچار شده و نابينا شود.
نشانه هاي اين بيماري، ديد نا واضح، درد يا سرخي چشم، حساسيت فزاينده نسبت به نور و آبريزش فراوان چشم است. اين قارچ واگير ندارد و از شخصي به شخص ديگر منتقل نميشود.
دکتر ادواردو آلفونسو (Eduardo Alfonso)، مدير انستيتو بسکوم پالمر ميگويد: "سوال اين است که چرا ناگهان استفاده کنندگان لنزهاي چشمي، مورد حمله اين ارگانيسم قرار گرفته اند، درحالي که قبلا اينچنين نبوده است. اين قارچ قبلا هم در مواردي ديده شده بود، لنز هم مدتها است که مورد استفاده قرار ميگيرد، اما حالا چه عاملي موجب اتحاد اين دو شده است؟"
آلفونسو اضافه کرد که تنها توضيح اين بوده است که بيشتر مبتلايان به اين قارچ از لنز استفاده ميکرده اند و ساکن نواحي گرمي بوده اند که اين قارچ در آنها به فراواني يافت ميشود.
از طرفي دکتر بنجامين پارک (Benjamin Park)، اپيدمي شناس، گفته است در ميان مناطق گزارش شده، يک ايالت سردسير هم بوده است و ميگويد: "اين قارچ در ايالات جنوبي بيشتر است، اما اصولا بيماري نادري به شمار مي آيد زيرا ما درباره نسبت يک در ده هزار صحبت ميکنيم و اين واقعيت که با مواردي در نواحي سرد سير برخورد کرده ايم ما را دچار ترديد کرده است."
توصيه دکتر آلفونسو براي مصرف کنندگان لنز اين است که قبل از قرار دادن يا خارج کردن لنز از چشم دستهاي خود را بشويند و با يک حوله بدون پرز خشک کنند. ظرف نگهدارنده لنز هر سه ماه يک بار و مايع داخل آن بايد هر روز تعويض شود.
? تشخيص مشکل
دکتر آلفونسو ميگويد که تشخيص اين قارچ مشکل است زيرا عفونتهاي چشم در استفاده کنندگان لنز معمولا در اثر باکتي است نه قارچ. او افزود که اين تشخيص نيازمند گزارش آزمايشگاه کشت ميکرب است که معمولا چشم پزشکان بيمار خود را به آنجا نميفرستند. از طرفي رشد اين قارچ به قدري کند است که هفته ها طول ميکشد تا جواب کشت مشخص شود و زمان در درمان اين بيماري نقش تعيين کننده اي دارد.
مشکل ديگر اين است که داروهاي لازم براي مبارزه با عفونت قارچي در همه جا يافت نميشود و معمولا بايد سفارش داده شود. البته در صورتي که عفونت در حاشيه قرنيه باشد و زود تشخيص داده شود، احتمال نابينايي بسيار کم خواهد بود.
خانم برگمن - رودريگز گفته است که در مورد استفاده از لنز، حتا قبل از عفونت چشمش هم در حد وسواس تميز بوده است. او هنوز هم از دارو استفاده ميکند تا باقي خراشها نيز برطرف شوند و ميگويد که ديگر هرگز از لنز استفاده نخواهد کرد.
"دکتر آفونسو به من گفت که من جزو بيماران خوش شانس بوده ام، زيرا در اکثر موارد کار به پيوند قرنيه ميکشد. هرچند پزشکان در حال تحقيق بر روي چگونگي بروز و درمان اين بيماري هستند، اما من بسيار نگران اشخاصي هستم که با بروز چنين مشکلي به آزمايشگاه کشت ميکرب نميروند. تصور کنيد که چه اتفاقاتي ميتواند رخ دهد."  
  
 
 


تاریخ خبر : 04/03/1390 تعداد بازدید : 1104  چاپ

ابزار هدایت به بالای صفحه