عنوان سوال: بالا بودن پرولاکتین
       متن سوال :  

با سلام خدمت جناب آقای دکتر حسن زاده ...

مادر بنده 47 سال سن دارن . با مراجعه به متخصص زنان متوجه شده اند که پرولاکتین خونشون بالاست. پارسال 36 بود الان 42.پزشک 4 عدد قرص dostinex تجویز کردن.هفته ای یک عدد.حال سوالات بنده این است :

تا چه میزانی بالا بودن پرولاکتین خطرناک است ؟ آیا لازم است که به متخصص مغز و اعصاب مراجعه بشه ؟ عوارض این قرص چیست ( تا الان دو عدد مصرف کرده اند ) ؟ مضرات بالا بودن پرولاکتین چیست و در کل پرولاکتین چه نوع هورمونی است ؟

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
تاریخ ثبت:  06/05/1390 سوال کننده: ف ف اطلاعات تماس : ...
321   readMess   پاسخ : با عرض سلام و تشكر از مشاوره ي شما پرولاکتين از غده ي هيپوفيز رها ميشود و اثرات متعددي در بدن دارد. اکثر اثرات ان مربوط به غدد شيري در پستان و نيز دستگاه تناسلي زنان است. لذا بالا بودن آن در يک زن جوان ميتواند عوارضي داشته باشد اما براي مادر شما مشکلي جز خونريزيهاي نا منظم و يا در حالت شديد ترشح نابجاي شير از پستان ايجاد نخواهد کرد البته بايد حتما از نظر هيپوفيز مورد بررسي قرار بگيرند و بهترين ابزار بررسي ام آر اي است. . گاهي هم در کم کاري تيروئيد شاهد بالا رفتن آن هستنيم که از اين نظر هم بايد ازمايش بدهند. البته کابرگولين (Cabergoline) دو آگونيست دوپامينى هستند که بسيار استفاده مى‌شوند. در ابتدا بايد اين داروها را موقع خواب همراه با غذا ميل کرد و سپس به‌تدريج دوز را افزايش داد تا عوارض جانبى تهوع و هيپوتانسيون وضعيتى کاهش يابد. ساير عوارض جانبى شامل يبوست، گرفتگى بيني، دهان خشک، کابوس شبانه، بى‌خوابى يا سرگيجه است. معمولاً با کاهش دوز اين علائم برطرف مى‌شوند. همچنين ممکن است آگونيست‌هاى دوپامين حالات روانى زمينه‌اى را تسهيل يا بدتر کنند. در 30% بيماران ميکروآدنوماها به‌طور خودبه‌خود برطرف مى‌شوند که احتمالاً به‌دليل انفارکتوس آن است. ممکن است برداشتن جراحى ماکروپرولاکتينوماهائى که به درمان داروئى پاسخ نمى‌دهند لازم شود. چنانچه ام آر آي انجام دادند بنده را در جريان قرار دهيد دکتر شهرام حسن زاده
تاریخ ثبت پاسخ : 07/05/1390  

ابزار هدایت به بالای صفحه